
Rodzice na ślubie
Nie da się ukryć, że ślub to wyjątkowa ceremonia w życiu zarówno nowożeńców, jak i ich najbliższych rodzin.
W końcu to ich dzieci zaczynają zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Niedawno obchodziliśmy dzień matki, a niedługo uczcimy dzień ojca, więc jest to idealny czas, aby poruszyć ważny temat, jakim jest: ,, Rola rodziców na ślubie’’. To również doskonała okazja, aby podziękować najbliższym za trud włożony w wychowanie oraz pokazać im, jak bardzo są dla nas ważni. Dzięki polskim zwyczajom weselnym jest to możliwe, więc warto o nich pamiętać.
Rodzice płacą za wesele?
Dawniej rola rodziców zaczynała się jeszcze na długo przed ślubem. To oni jako pierwsi dowiadywali się o zamiarach narzeczonych i wspólnie z rodzicami drugiej połowy opracowywali swoisty „plan działania”. Tradycja wyznaczała konkretny podział obowiązków między rodzicami obu stron. Za organizację wesela powinni odpowiadać matka i ojciec Panny Młodej, dlatego też zazwyczaj wesele odbywało się u nich w domu. Musieli oni też pokryć opłatę za ślub, wynajęcie fotografa, dekorację kościoła oraz zapewnić odpowiednią oprawę muzyczną.
Z kolei do obowiązków rodziców Pana Młodego przede wszystkim należał zakup obrączek, alkoholu, bukietów dla przyszłej synowej oraz jej druhen, a także sfinansowanie podróży poślubnej. Dzisiaj oczywiście wygląda to zupełnie inaczej, rzadko która para trzyma się tych tradycji. Często para młoda nie chce obciążać kosztami rodziców i sama odkłada pieniądze na ten wielki dzień lub decyduje się na kredyt. To, czy rodzice mają swój wkład finansowy zwykle zależy od ich stanu majątkowego. Jeśli zdarzy się jednak, że w całości pokrywają koszty wesela, wtedy zazwyczaj dzielą się nimi na pół. Popularne stało się dzielenie kosztów w taki sposób, aby każdy pokrył koszty zaproszonych przez siebie gości.
Błogosławieństwo
Pierwszym, co nasuwa się na myśl, gdy mówimy o roli rodzica podczas ślubu to błogosławieństwo. Zwyczaj ten jest bardzo stary i pielęgnowany w wielu polskich domach. Rytuał błogosławieństwa powinien być wykonywany w domu Panny Młodej i polega na pobłogosławieniu nowożeńców przez rodziców. Oczywiście, jak każdy zwyczaj, nie jest obowiązkiem, ale miłym akcentem upiększającym dzień ślubu i upamiętniającym podniosłość chwili. Warto włączyć ten element do planu uroczystości, gdyż może okazać się naprawdę wyjątkowym i niezwykle wzruszającym momentem dla obu rodzin.
Odprowadzenie do ołtarza
Chociaż nie jest to Polski zwyczaj, a co więcej – nie wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, to coraz częściej możemy zaobserwować go podczas polskich ślubów. Rytuał odprowadzania córki do ołtarza przez ojca został rozpowszechniony najprawdopodobniej dzięki amerykańskim komediom romantycznym. Wywodzi się on jednak z tradycji protestanckiej i ma symbolizować przekazanie Panu Młodemu opieki nad córką. Zwyczaj ten budzi często kontrowersje, ale nie można zaprzeczyć temu, że jest to moment pełen magii i wzruszenia. Szczególnie jeśli Panna Młoda ma bardzo dobre relacje z ojcem.
Powitanie chlebem i solą
O tym zwyczaju więcej pisaliśmy we wpisie o ślubnych przesądach. Zobacz tutaj: https://event-style.pl/event/slubne-przesady/
Według tradycji to właśnie rodzice powinni witać Parę Młodą przed domem weselnym. Matki – chlebem i solą, a ojcowie wódką i wodą.
Podziękowania
Gdy słyszymy o podziękowaniach dla rodziców w dniu ślubu, pierwszym co przychodzi nam na myśl, jest piosenka „Cudownych rodziców mam”. Podziękowania jednak nie muszą być oklepane, mogą przyjąć bardziej oryginalną formę. Kiedyś był to przede wszystkim taniec z rodzicami, dzisiaj coraz częściej szukamy bardziej spersonalizowanej alternatywy. Dobrym pomysłem może być stworzenie filmu składającego się ze wspomnień w formie zdjęć i nagrań. Pamiętajmy, że dodatkowym atutem takiego filmu jest podkład muzyczny. Na pewno macie jakąś piosenkę, która kojarzy Wam się z rodzicami czy dzieciństwem. Jeśli jednak podoba Wam się „Cudownych rodziców mam”, to nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać i tą piosenkę 😉
Wyróżnienie rodziców
Warto pamiętać, że ten szczególny dla was dzień jest równie ważny dla waszych rodziców. To oni znają was od zawsze, patrzyli, jak dorastacie, uczyli, wspierali i pomagali wyciągać wnioski z porażek, a teraz oddają swoje ukochane dziecko w ręce partnera/partnerki. Oni też powinni czuć się tego dnia wyjątkowo, dlatego zadbajcie o to już w trakcie planowania wesela. Dobrze przemyślcie towarzystwo w pobliżu rodziców. Nie sadzajcie ich obok swojej koleżanki, którą pierwszy raz widzą na oczy lub nielubianej kuzynki. Rodzice powinni być usadzeni w honorowym miejscu, w towarzystwie ludzi, przy których czują się dobrze i swobodnie. Dodatkowo, stół, przy którym siedzą można udekorować tak, żeby nikt nie miał wątpliwości, kim są. Podobnie można ozdobić miejsca w kościele. Jeśli jednak wasi rodzice są duszami towarzystwa i macie przeczucie, że długo nie usiedzą w jednym miejscu i będą krążyć między gośćmi, to „oznaczcie” ich, przyczepiając do ich stroju na przykład wyjątkowy element kwiatowy.
Rodzice są ważnymi osobami dla każdego z nas, więc pamiętajcie o nich nie tylko w dzień matki i ojca, ale także planując ślub oraz wesele J