
Rocznice ślubu
Mówi się, że ślub to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w życiu, ale przecież to dopiero początek! Później co roku możemy powtarzać ten dzień w formie rocznicy. No właśnie jak to jest z tymi rocznicami? Często słyszymy, że okrągłe rocznice nazywa się złotymi, srebrnymi czy rubinowymi, ale kiedy dokładnie one przypadają i kiedy je hucznie należy obchodzić? Po przeczytaniu tego artykułu już wszystko powinno być jasne!
Nazwy rocznic ślubu nawiązują do długości trwania małżeństwa, a co za tym idzie – jego trwałości. Im dłuższy staż małżeński, tym coraz mocniejsze więzy między małżonkami, a więc i materiał w nazwie rocznicy jest trwalszy. Niegdyś nazwa rocznicy wiązała się z tradycja obdarowywania swojej drugiej połówki prezentami nawiązującymi do okazji. Z początku polegała ona na wręczaniu prezentów bezpośrednio powiązanych z nazwą rocznicy, z czasem jednak definicja tego, co pasuje do każdej z okazji nieco się poszerzyła. Oczywiście nazwa rocznicy może być tylko inspiracją albo może w ogóle nie obowiązywać w waszym związku, ale warto np. wiedzieć, czym się kierować, udając się na celebrowanie rocznicy znajomych czy też rodziny.
Każda rocznica to Wasze małe wielkie święto, które pozwala celebrować wspólne chwile i umacnia łączące małżonków uczucie. Mimo że lata mijają, świętowanie zawarcia związku małżeńskiego powinno być okazją do tego, by okazać ukochanej osobie, jak jest ważna. To bardzo istotne, by przynajmniej raz w roku przypomnieć sobie uczucia, które towarzyszyły przy składaniu przysięgi.
Pierwsza rocznica ślubu – papierowa
Pierwsza rocznica jest zawsze najważniejsza, wyczekiwana, a kiedy w końcu nadejdzie, Młodzi dziwią się, że tak szybko ten rok zleciał. Nazwa rocznicy sugeruje, że małżeństwo jest tak jak papier – delikatne i łatwo je zniszczyć, ale papier łatwo można poddać też obróbce, tak jak małżeństwo, które na tym etapie dopiero dociera się i często małżonkowie naginają swoje zdanie, przyzwyczajenia czy nawyki, aby znaleźć złoty środek, który zadowoli obie strony. Jeżeli chodzi o prezent, to dobrym pomysłem mogą być zdjęcia. Zarówno te w albumie, jak i te w ramce na pewno wywołają uśmiech na twarzy. Dla odważnych może list albo wiersz?
Druga rocznica ślubu – bawełniana
Bawełna jest trwalsza od papierowej, ale daleko jej do trwałych materiałów – podobnie jak w drugim roku małżeństwa. Ciekawym pomysłem na prezent może być spersonalizowana koszulka, a dla śpiochów może nawet poduszka?
Trzecia rocznica ślubu – skórzana
Niektóre małżeństwa traktują ją tak poważnie, że decydują się na zrobienie tatuażu na skórze z okazji tej rocznicy. Jeśli jednak igły przyprawiają Cię o ból głowy, postaw na skórzaną torebkę lub portfel.
Czwarta rocznica ślubu – owocowa lub kwiatowa
W czwartą rocznicę ślubu najłatwiej jest kupić kwiaty, jak sama nazwa mówi. Dobrym pomysłem jest też uczczenie rocznicy przy smacznym deserze owocowym.
Piąta rocznica ślubu – drewniana
Piąta rocznica to już nie przelewki – drewno to już dość solidny materiał. Prezentem może być coś drewnianego z osobistym grawerem.
Kolejne 10 lat
O ile w pierwszych pięciu rocznicach łatwo się zainspirować nazwą w wyborze prezentów, tak później trzeba uruchomić większe pokłady kreatywności. Chociaż po pięciu latach już na tyle znamy swojego partnera, że łatwiej jest nam podarować mu coś, co by chciał, czym się interesuje, czy też to o czym marzy.
Szósta rocznica ślubu – cukrowa lub żelazna
Siódma rocznica ślubu – wełniana lub miedziana
Ósma rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana
Dziewiąta rocznica ślubu – gliniana
Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
Jedenasta rocznica ślubu – stalowa
Dwunasta rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana
Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa
Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej
Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa lub szklana
Powyżej 15 rocznicy
Powyżej 15 rocznicy, nazwy posiadają tylko co piąte rocznice.
Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa
Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna
Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa
Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa
Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa
Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa
Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota
Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa
Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna
Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa
Najpopularniejszymi rocznicami są: 10. czyli „Cynowe Gody”, 25. czyli „Srebrne Gody” oraz 50. – dumnie brzmiące „Złote Gody” i takich właśnie Wam życzymy